środa, 9 maja 2012

Dlaczego koty mruczą

Mruczenie może być także werbalnym środkiem łagodzenia konfliktów. Wszystkie koty, bez względu na wiek, płeć czy rasę, mruczą z taką samą częstotliwością: 25 cyklów na sekundę.
Koty zaczynają mruczeć, kiedy są małymi kociętam, to jest jeden z pierwszych kontaktów wrbalnych między kociakiem i jego matka. Starsze koty mruczą, gdy jest im dobrze i gdzy chcą inne koty sprowokować do zabawy.




Koty mruczą jednak nie tylko z zadowolenia, lecz także gdy odczuwają ból i są zestresowane. Ma to na celu, przekładając na ludzkie zachowania, podtrzymanie ich morale i przekonanie samego siebie, że wszystko będzie dobrze.
Są różne teorie na temat mruczenia kotów. Jedna z nich mówi, że jest to dźwięk wytwarzany przez wibrowanie fałszywych strun głosowych, umiejscowionych obok wiazadeł głosowych. Inna z kolei teoria na ten temat jest taka, że są to turbulencje w strumieniu krwi wywołujące wibracje w klatce piersiowej i tchawicy.


Koty mogą mruczeć różnie, głośniej i ciszej, ich głos ma przy tym różne zabarwienie emocjonalne. Swój mruczący rytm mogą utrzymywać przez godziny.
Gdy kot czegoś bardzo pragnie, potrafi mruczeć śpiewnym, melodyjnym i dość wysokim dźwiękiem.
Pamietajmy, że mruczenie naszego kotka na kolanach to oznaka jego zadowolenia i tego, że czuje sie bezpieczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz